Ključni cilj projekta GreenSLO4D je horizontalna digitalna povezanost prostora, okolja, nepremičnin, voda in narave, ki bo omogočila pametno upravljanje s prostorom kot omejenim naravnim virom ter nižjo pozidanostjo novih zemljišč in s tem povečano odpornostjo na podnebne spremembe.
Namen in cilji projekta
S projektom bo izvedena horizontalna povezava sistemov, ki bo omogočila, da se uporabi znaten potencial podatkov za podporo prednostnim ukrepom evropskega zelenega dogovora v zvezi s podnebnimi spremembami, krožnim gospodarstvom, ničelnim onesnaževanjem, biotsko raznovrstnostjo, in zagotavljanjem skladnosti. Hkrati se bo z odpiranjem in medsebojnim povezovanjem digitalnih podatkov, zagotovil enostaven dostop do podatkov in storitev, skrajšali postopki in s tem gospodarstvu, prebivalstvu in drugim odločevalcem zagotovili kakovostne in hitre odločitve.
Ključni rezultati, ki so načrtovani s to naložbo do 2026:
- povezati ključno prostorsko in okoljsko digitalno podatkovno infrastrukturo (eMOP), tako, da bodo med seboj povezani ključni procesi in podatkovne zbirke sistemov eProstor, eOkolje, eVode, eNarava;
- odprti in omogočiti dostopi do digitalnih podatkov in storitev;
- vzpostavljeno okolje za lokacijske in druge storitve;
- vzpostavljena četrta komponenta državnega koordinatnega sistema kot osnova za digitalizacijo in zagotovljeni manjkajoči digitalni podatki državne prostorske in okoljske podatkovne infrastrukture (topografija, Lidar, gospodarska javna infrastruktura, evidence nepremičnin).
Projekt pokriva področja prostora, okolja, nepremičnin, voda in narave. Gre za horizontalno povezovanje in izgradnjo informacijskih sistemov z obsežnimi zbirkami podatkov, zato ga bo izvajalo več organizacijskih enot.