Občina pristopi k pripravi OPN na podlagi ocene stanja v prostoru, poročila o prostorskem razvoju in ocen prihodnjih potreb v prostoru. Posameznike, javne organe in organizacije lahko pozove, da ji posredujejo svoje potrebe v prostoru. Lahko izvede javni posvet ali delavnice ali kako drugače vključi javnost, lahko se posvetuje tudi z nosilci urejanja prostora.
Občina pri pripravi OPN obravnava tudi zasebne potrebe v prostoru. Za obravnavo zasebnih pobud za spremembo namenske rabe prostora v OPN občina lahko predpiše takso.
Sklep o pripravi
Pri pripravi sklepa o pripravi OPN občina upošteva prej omenjene ocene, prepoznane potrebe v prostoru in smernice nosilcev urejanja prostora ter vanj vključi:
- območje in predmet načrtovanja;
- način pridobitve strokovnih rešitev;
- vrsto postopka;
- roke za pripravo OPN in posameznih faz postopka;
- navedbo državnih in lokalnih nosilcev urejanja prostora, ki bodo pozvani za podajo mnenj;
- način vključevanja javnosti;
- seznam podatkov in strokovnih podlag ter obveznosti udeležencev pri urejanju prostora glede njihovega zagotavljanja;
- navedbo ali se bo v postopku izvedla celovita presoja vplivov na okolje oziroma presoja sprejemljivosti na varovana območja.
Župan sprejme sklep o pripravi OPN, s katerim se formalno začne postopek priprave OPN. V postopku priprave OPN se praviloma izvede tudi celovita presoja vplivov na okolje. Ugotovitev ali se bo celovita presoja vplivov na okolje ali presoja sprejemljivosti na varovana območja izvedla, se vključi že v sklep o pripravi. Občina sklep objavi v prostorskem informacijskem sistemu.
Osnutek OPN
Občina pripravi osnutek OPN na podlagi in v skladu s sklepom o pripravi OPN, regionalnim in občinskim prostorskim planom, hierarhično nadrejenimi prostorskimi načrti, državnim prostorskim redom, smernicami nosilcev urejanja prostora, drugimi usmeritvami ter podatki nosilcev urejanja prostora in strokovnimi podlagami.
Občina v pripravo osnutka OPN vključi javnost in ji omogoči predložitev predlogov in usmeritev, na primer z izvedbo javnega posveta ali delavnice.
Pri pripravi osnutka OPN občina lahko sodeluje z nosilci urejanja prostora in jih zaprosi za podrobnejše usmeritve in podatke, ki jih ti predložijo v roku 30 dni.
V okviru priprave osnutka OPN se soočijo, usklajujejo in tehtajo različni interesi v prostoru, pripravijo in ovrednotijo se lahko variantne rešitve, če je to potrebno za posamezne prostorske ureditve. Hkrati s pripravo osnutka OPN se pripravi tudi osnutek okoljskega poročila.
Odziv na osnutek OPN
Občina objavi osnutek OPN in osnutek okoljskega poročila v prostorskem informacijskem sistemu.
Po objavi nosilci urejanja prostora v 30 dneh na gradivo osnutka podajo mnenje s področja, za katerega so pristojni.
Ministrstva, ki sodelujejo pri celoviti presoji vlivov na okolje, v 30 dneh predložijo tudi mnenje o ustreznosti okoljskega poročila in sprejemljivosti vplivov izvedbe OPN na okolje.
Na podlagi vseh mnenj občina dopolni osnutek OPN in okoljskega poročila. Nato ju objavi v prostorskem informacijskem sistemu.
Dopolnjen osnutek se tudi javno objavi. Javnosti se omogoče dajanje pripomb v roku, ki ni krajši od 30 dni od objave. Javnost se seznani z rešitvami, ki jih vsebuje OPN, s krajem in časom javne objave ter z načinom dajanja pripomb. V času javne objave občina zagotovi tudi javno obravnavo gradiv.
Predlog OPN
Izdelovalec OPN prouči pripombe javnosti in pripravi predlog stališča glede načina njihovega upoštevanja.
Če se pripomba javnosti nanaša na področje katerega od nosilcev urejanja prostora, se občina lahko z nosilcem urejanja prostora posvetuje glede načina upoštevanja pripombe oziroma ga zaprosi za stališče glede načina upoštevanja pripombe.
Občina s sklepom potrdi predlog stališča glede upoštevanja pripomb javnosti in nato pripravi predlog OPN in okoljskega poročila. Občina ta gradiva objavi v prostorskem informacijskem sistemu.
Če se je OPN od osnutka spremenil tako, da to vpliva na področje katerega od nosilcev urejanja prostora, občina nosilca urejanja prostora pozove, da v 30 dneh predloži mnenje o predlogu OPN in okoljskega poročila.
Občina po objavi predloga OPN pozove ministrstvo, pristojno za celovito presojo vplivov na okolje, da v 45 dneh ugotovi, ali so vplivi izvedbe predloga OPN na okolje sprejemljivi.
Sprejetje OPN
Občina lahko sprejme OPN, če je ministrstvo, pristojno za celovito presojo vplivov na okolje, odločilo, da so vplivi izvedbe predloga OPN na okolje sprejemljivi in če so mnenja nosilcev urejanja prostora k OPN pozitivna oziroma če je vlada potrdila predlog za razrešitev nasprotja javnih interesov.
Občina sprejme OPN z odlokom in ga objavi v prostorskem informacijskem sistemu.
Veljavni OPN in njegove spremembe in dopolnitve so dostopne v zbirki prostorskih aktov ali prek grafičnega vpogleda v prostorske akte.