2

REPUBLIKA
SLOVENIJA

SPREMLJANJE STANJA PROSTORSKEGA RAZVOJA
DELI
 

Spremljanje stanja prostorskega razvoja je aktivnost s katero ugotavljamo stanja in trende v prostoru, doseganje ciljev prostorske politike ter vplive drugih politik na dogajanje v prostoru. Rezultat spremljanja stanja prostorskega razvoja so oblikovani predlogi za spremembe prostorske politike in drugih politik s prostorskim vplivom, ter predlogi ukrepov za izvajanje teh politik.

 

S sistemom spremljanja stanja prostorskega razvoja omogočamo razumevanje sedanjih in prihodnjih razmer v prostoru, kar je podlaga za opredelitev prioritetnih razvojnih ciljev ter opredelitev vprašanj, ki zahtevajo prioritetno reševanje. Dobro poznavanje stanja prostora ter pričakovanih prihodnjih razmer, ki se odražajo skozi razvojne trende, omogoča oblikovanje načel za usmerjanje nadaljnjega razvoja ter razvoja poselitvenih in drugih sistemov.

 

Cilji spremljanja stanja prostorskega razvoja:

  • spremljanje, analiza in vrednotenje izvajanja prostorske politike (prostorski razvoj, zemljiška politika, graditev objektov in stanovanjska politika) ter načrtovanje potrebnih sprememb oziroma ukrepov,
  • strokovno in učinkovito izvajanje postopkov prostorskega načrtovanja za zagotavljanje trajnostnega prostorskega razvoja na lokalni, regionalni in državni ravni,
  • vključevanje prostorske dimenzije pri oblikovanju integralnih in sektorskih razvojnih politik in dokumentov na nacionalni ravni.
 

Sistem spremljanja stanja prostorskega razvoja zagotavlja:

  • kazalnike stanja prostorskega razvoja,
  • poročila o stanju prostorskega razvoja.
 

Sistem spremljanja stanja prostorskega razvoja vsebuje podatke in metode za izračun kazalnikov ter služi podpori strokovnjakom, ki bodo lahko njegove rezultate uporabili za dejanski opis prostorskega razvoja. Spremljanje stanja prostorskega razvoja bo utemeljeno na sistemu kazalnikov s pomočjo zbiranja in analiziranja statističnih in strukturnih podatkov.

Kazalniki prostorskega razvoja
 
Pristop k vzpostavitvi sistema spremljanja stanja prostorskega razvoja je iterativen in omogoča postopno dopolnjevanje seznama kazalnikov. Kazalniki se v sistem dodajajo glede na ugotovljene potrebe po zagotavljanju določenih informacij, metodološke zahteve ter možnosti zagotavljanja kakovostnih podatkovnih nizov potrebnih za izračun kazalnikov.