DOSTOPNOST
VELIKOST PISAVE
SLOG PISAVE
BARVNA TEMA

2

REPUBLIKA
SLOVENIJA

MANJŠA REKONSTRUKCIJA
DELI
 

Manjša rekonstrukcija so dela, ki niso vzdrževanje objekta ali rekonstrukcija, so pa izboljšava ali zamenjava več posameznih konstrukcijskih elementov, s katero se ne ogroža stabilnost konstrukcije, zamenjava elementov javnega vodovoda, javne kanalizacije, večji preboji konstrukcije, vgradnja dvigal v notranjosti objekta in manjše povečanje prostornine, ki ne poveča bruto tlorisne površine objekta, ter prizidava zunanjega stopnišča ali dvigala, ki ne povezuje več kot treh etaž.

Pri manjši rekonstrukciji so posegi omejeni samo na del objekta oziroma samo na posamezne konstrukcijske elemente. V kolikor se izboljšuje ali zamenjuje večino ali vse konstrukcijske elemente objekta gre za rekonstrukcijo objekta. 

Manjša rekonstrukcija so naslednja posamezna dela:

  • statične ojačitve posameznega ali več posameznih konstrukcijskih elementov,
  • zamenjava istovrstnih posameznih konstrukcijskih elementov, v katero spada na primer zamenjava ostrešja ali delov medetažne konstrukcije,
  • zamenjava elementov javnega vodovoda in javne kanalizacije,
  • dolbenje utorov in niš v nosilno konstrukcijo,
  • izvedba odprtin in večjih konstrukcijskih prebojev ter povečanje obstoječih odprtin v objektu, ki ne presegajo ene tretjine površine posameznega konstrukcijskega elementa in niso širši od 2 m,
  • povečanje obstoječih prebojev fasade stavbe do 2 m, pri čemer velikost povečanja odprtine ne sme presegati ene tretjine površine fasade.
  • novi preboji fasade stavbe, če je ravnina fasade, na kateri se izvajajo preboji, od meje zemljišča drugega lastnika oddaljena več kot 2 m, pri čemer velikost novih prebojev ne presega ene tretjine površine fasade in noben preboj ni širši od 2 m,
  • vgradnja dvigala v notranjosti objekta, s katerim se posega v nosilno konstrukcijo,
  • manjše povečanje prostornine, ki ne poveča bruto tlorisne površine objekta, ter pomeni izvedbo posameznih konstrukcijskih elementov na objektu (npr. izvedba frčade, vsaj z dveh strani odprt nadstrešek na obstoječi pohodni strehi, dvig obodnega zidu pod poševno streho za višino horizontalne vezi za največ 0,3 m),
  • prizidava nakladalnih ramp in klančin,
  • izvedba nepohodnega konzolnega nadstreška površine do 6 m2,
  • prizidava zunanjega odprtega stopnišča ali dvigala, ki ne povezuje več kot treh etaž in je zunanji rob stopnišča ali dvigala oddaljen od sosednjega objekta drugega lastnika več kot 4 m.

V TSG V-006: 2022 Razvrščanje objektov (stran 38 -40) je podrobna razlaga manjše rekonstrukcije, ki jo določa Prilogi II k Uredbi o razvrščanju objektov.

Izvajanje manjše rekonstrukcije

 

Ta dela se izvedejo brez gradbenega dovoljenja ali prijave začetka gradnje, vendar je vedno treba:

  • pred izvedbo pridobiti mnenje pooblaščenega strokovnjaka s področja gradbeništva (podano na obrazcu Priloga20A ali Priloga20B), s katerim se predvidi rešitev, ki gradbenotehnične lastnosti objekta izboljša ali vsaj ne poslabšuje, in
  • po izvedbi vedno pridobiti pisno potrdilo pooblaščenega strokovnjaka s področja gradbeništva (podano na obrazcu Priloga20E), da so izvedena dela ustrezna.
 

Poleg tega je treba imeti še:

  • soglasje občine glede skladnosti manjše rekonstrukcije s prostorskim aktom (podano na obrazcu Priloga20D) v primeru, če se izvedbe manjšega povečanja prostornine objekta, ki ne spreminja bruto tlorisne površine (npr. nadvišanja obodnega zidu pod poševno streho za največ 30 cm, izvedba frčade, nadstreška) ali izvedba nepohodnega konzolnega nadstreška površine do 6m2, prizidave nakladalne rampe in klančine;  
  • soglasje občine glede skladnosti manjše rekonstrukcije s prostorskim aktom (podano na obrazcu) in mnenje pooblaščenega strokovnjaka s področja arhitekture, če se prizida zunanje odprto stopnišče ali dvigalo.

Gradnja ne sme biti v nasprotju s prostorskimi izvedbenim aktom. Investitor mora pridobiti soglasja ali druga dovoljenja, če je to določeno z drugimi predpisi (npr. za gradnjo v varovalnem pasu ceste, elektrovoda, komunalne infrastrukture, železnice, plinovoda soglasje upravljavca voda ali v varovanem območju - vodno, kulturno, gozdno, okoljevarstveno in naravovarstveno soglasje).

Pred izvedbo manjše rekonstrukcije v večstanovanjskih stavbah je treba pridobiti soglasja etažnih lastnikov v skladu s Stanovanjskim zakonom.

Z manjšo rekonstrukcijo se ne sme poslabšati gradbeno tehničnih lastnosti objekta in ne sme ogrožati stabilnosti konstrukcije. Smiselno je, da se pooblaščeni strokovnjak vključi že v najzgodnejši fazi snovanja konstrukcijske rešitve. V kolikor poseg pomembno vplival na druge gradbeno tehnične lastnosti (npr. na požarno varnost), pooblaščeni strokovnjak s področja gradbeništva zagotovi sodelovanje strokovnjakov s teh področij.

Posege na ovoju objekta (npr. povečava odprtin, izvedba frčad, prizidava stopnišča ali dvigala) se izvaja tako, da se s posegi bistveno ne odstopa od prvotne zasnove objekta.