DOSTOPNOST
VELIKOST PISAVE
SLOG PISAVE
BARVNA TEMA

2

REPUBLIKA
SLOVENIJA

VZDRŽEVALNA DELA
DELI
 

Vzdrževanje objekta so dela, namenjena ohranjanju uporabnosti in vrednosti objekta, izboljšave, ki upoštevajo napredek tehnike, in manjši inštalacijski preboji.

Dela se izvajajo brez gradbenega dovoljenja in brez prijave začetka gradnje.

V Prilogi 3 k Uredbi o razvrščanju objektov je določeno, katera dela v objektu, na ovoju objekta, na inštalaciji in konstrukciji ter na odprtih površinah se štejejo za vzdrževalna dela.

 

Vzdrževalna dela so:

 

Med ta dela med drugim spadajo: pleskanje, popravilo ali zamenjava ometov in poda, popravilo ali zamenjava notranjega stavbnega pohištva, suhomontažna dela in izvedba ali odstranitev lahkih nenosilnih sten.

 

Med ta dela med drugim spadajo: prenova fasade, zunanjega stavbnega pohištva in strešne kritine na način, da se s posegi bistveno ne odstopa od prvotne zasnove objekta. Med ta dela spadajo tudi vgradnja strešnih oken, zasteklitev lož, balkonov in zunanjih stopnišč, namestitev senčil, nepohodnega konzolnega nadstreška nad vhodom površine do 2 m2.

 

Med ta dela med drugim spadajo: popravilo ali zamenjava naprav in z njimi povezanih napeljav na električnih, telekomunikacijskih, strelovodnih, vodovodnih, kanalizacijskih, ogrevalnih in prezračevalnih ter dimovodnih sistemih. Med ta dela med drugim spada tudi popravilo ali zamenjava priključkov.

 

Med ta dela med drugim spadajo: namestitev novih naprav in z njimi povezanih napeljav za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje, pripravo tople vode in razsvetljavo, tudi za izkoriščanje obnovljivih virov energije in hranilnike energije. Med ta dela med drugim spadajo tudi: namestitev novih električnih in telekomunikacijskih napeljav in strelovodne zaščite ter vodovoda, kanalizacije, vključno s sistemi za shranjevanje in rabo padavin, in strojne opreme za delovanje objekta, namestitev dimniških tuljav.

 

Med ta dela med drugim spadajo: izvedba gradbenih in drugih del, povezanih z gradnjo za ureditev dvorišča in vrta, tudi za parkiranje, vključno z dovozi oziroma dostopi in drugo opremo, npr. zapornice, ter izvedba nakladalnih ramp, klančin, dostopov in drugih ureditev za dostop in neovirano rabo objekta.

 

Med ta dela med drugim spadajo: vzdrževanje nosilnih konstrukcijskih elementov in manjši inštalacijski preboji konstrukcijskih elementov premera do 16 cm, ki ne zmanjšujejo bistveno njihove nosilnosti.

 

Med ta dela med drugim spadajo: vzdrževanje in popravilo konstrukcijskih elementov, vzdrževanje drugih delov objekta in njegove izboljšave.

 

Vzdržuje se obstoječ, legalno zgrajen objekt, ki ima pridobljena predpisana dovoljenja. Z vzdrževalnimi deli se ne sme posegati v nosilno konstrukcijo razen, če gre za vzdrževanje nosilnih konstrukcijskih elementov in manjše inštalacijske preboje s premerom do 16 cm. V primerih, ko je treba izvesti večji poseg v konstrukcijo objekta (npr. nova odprtina v nosilno konstrukcijo za vgradnjo stavbnega pohištva), je to manjša rekonstrukcija oziroma rekonstrukcija objekta, če presega merila za manjšo rekonstrukcijo. Prav tako se objektom z vzdrževalnimi deli ne sme spreminjati gabaritov, razen če gre za usklajevanje z bistvenimi zahtevami (npr. povečanje zunanje dimenzije objekta zaradi dodatne toplotne izolacije). Z deli na ovoju stavbe se ne sme bistveno odstopati od prvotne zasnove objekta.

Izvajanje vzdrževalnih del

 

Za izvajanje teh del ni predpisano gradbeno dovoljenje ali prijave začetka gradnje.

Investitor mora zagotoviti, da dela niso v nasprotju s prostorskimi izvedbenim aktom in mora pridobiti soglasja ali druga dovoljenja, če je to določeno z drugimi predpisi (npr. za gradnjo v varovalnem pasu ceste, elektrovoda, komunalne infrastrukture, železnice, plinovoda soglasje upravljavca voda ali v varovanem območju - vodno, kulturno, gozdno, okoljevarstveno in naravovarstveno soglasje).

Vzdrževalna dela se izvedejo tako, da so izpolnjene bistvene in druge zahteve, ki veljajo v času spreminjanja objekta pri čemer se preverjanje izpolnjevanja teh zahtev omeji na tiste bistvene in druge zahteve, ki so predmet spreminjanja objekta. Npr. pri prenovi fasade se upošteva zahteve Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah in se izvede tudi ustrezen toplotni ovoj, pri čemer to vpliva tudi na požarno varnost, zato je treba pri tem upoštevati tudi Pravilnik o požarni varnosti v stavbah. Čeprav menjava fasade nima neposrednega vpliva na mehansko odpornost in stabilnost objekta, pa je ne glede na to, da zakon tega ne predpisuje, smiselno preveriti tudi samo stanje konstrukcije objekta in istočasno izvesti tudi sanacijo konstrukcije, če je to smiselno glede na nove predpise.

Pomembno je, da se pri izvajanju vzdrževalnih del z novimi posegi ne poslabša gradbenotehnično stanje objekta (npr. neustrezen inštalacijski preboj lahko oslabi nosilno konstrukcijo stavbe, neustrezno uporabljen material za izolacijo objekta poslabša požarno varnost objekta, uporaba neprimernih barvil vpliva na kvaliteto zraka, vgradnja novih zrakotesnih oken brez ustrezno izvedenega prezračevanja lahko privede do zastrupitev).

Svetuje se, da se investitor za ustrezno izvedbo vzdrževalnih del obrne na za to usposobljene strokovnjake.