Občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) je prostorski akt, s katerim se podrobneje načrtuje prostorske ureditve. OPPN se pripravi za območja, kjer je z občinskim prostorskim načrtom (OPN) predvidena njegova priprava. Lahko se pripravi tudi na območjih, kjer z OPN ni predviden, če se za to pokaže potreba ali pobuda po tem, ko je bil sprejet OPN. Vsebinske rešitve OPPN predstavljajo celotno izvedbeno regulacijo prostora na njegovem območju urejanja, razen če se izrecno določi hkratna uporaba posameznih elementov izvedbene regulacije iz OPN.
OPPN je prostorski akt, s katerim se podrobneje načrtujejo prostorske ureditve v območjih:
- notranjega razvoja ali prenove določenih delov naselja;
- kompleksne stanovanjske in poslovne gradnje;
- gospodarske javne infrastrukture in družbene infrastrukture;
- kmetijske proizvodnje;
- turističnih in rekreacijskih dejavnosti v krajini;
- kjer so te potrebne zaradi zmanjšanja oziroma odprave posledic naravnih in drugih nesreč;
- izkoriščanja mineralnih surovin in njihove sanacije;
- izvedbe ukrepov s področja varstva okolja in ohranjanja narave ali
- urejanja drugih problemsko ali prostorsko zaključenih območij v naseljih in krajini, če je to strokovno utemeljeno.
Vsebina
Z OPPN se glede na namensko rabo prostora in druga pogoje v OPN podrobneje načrtuje prostorske ureditve na območju urejanja z OPPN.
OPPN določi:
- urbanistične, arhitekturne in krajinske rešitve prostorskih ureditev;
- načrt gradbenih parcel;
- etapnost izvedbe prostorske ureditve, če je potrebna;
- potrebno gospodarsko javno infrastrukturo in pogoje glede njene gradnje in priključevanja objektov nanjo;
- rešitve in ukrepi za varovanje zdravja;
- rešitve in ukrepi za celostno ohranjanje kulturne dediščine;
- rešitve in ukrepi za varstvo okolja ter ohranjanje narave;
- rešitve in ukrepi za obrambo;
- rešitve in ukrepi za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom;
- rešitve in ukrepi za varstvo in ohranjanje kmetijskih zemljišč in gozdov.
V OPPN se opišejo tudi vplivi in povezave načrtovanih prostorskih ureditev s sosednjimi območji.
Priprava in sprejetje
Občina pristopi k pripravi OPPN na podlagi ocene stanja v prostoru, OPN in izraženih investicijskih namer občine ter drugih oseb.
Za OPPN se celovita presoja vplivov na okolje praviloma ne izvede. Občina pred sprejemom sklepa o pripravi OPPN, pri Zavodu RS za ohranjanje narave vedno pridobi mnenje o verjetnosti pomembnih vplivih na varovana območja in o obveznosti izvedbe presoje sprejemljivosti na varovana območja.
Župan sprejme sklep o pripravi OPPN, s katerim se formalno začne postopek priprave OPPN. Občina sklep objavi v prostorskem informacijskem sistemu.
Občina pripravi osnutek OPPN na podlagi in v skladu s sklepom o pripravi OPPN, hierarhično nadrejenimi prostorskimi načrti, državnim prostorskim redom, smernicami nosilcev urejanja prostora, drugimi usmeritvami ter podatki nosilcev urejanja prostora in strokovnimi podlagami.
Osnutek OPPN se objavi v prostorskem informacijskem sistemu. Na gradivo osnutka OPPN nosilci urejanja prostora v 30 dneh podajo mnenje s področja, za katerega so pristojni.
Na podlagi vseh mnenj se dopolni osnutek OPPN in objavi v prostorskem informacijskem sistemu. Javnosti se omogočeni dajanje pripomb v roku, ki ni krajši od 30 dni. V času objave občina zagotovi tudi javno obravnavo gradiv.
Izdelovalec OPPN prouči pripombe javnosti in pripravi predlog stališča glede načina njihovega upoštevanja. Občina s sklepom potrdi predlog stališča glede upoštevanja pripomb javnosti in pripravi predlog OPPN, ki ga objavi v prostorskem informacijskem sistemu.
Občina sprejme OPPN z odlokom in ga objavi v prostorskem informacijskem sistemu. Gradivo veljavnih OPPN je dostopno v zbirki prostorskih aktov.