DOSTOPNOST
VELIKOST PISAVE
SLOG PISAVE
BARVNA TEMA

2

REPUBLIKA
SLOVENIJA

NA TEJ STRANI
STRATEGIJA PROSTORSKEGA RAZVOJA SLOVENIJE
DELI
 

Namen in vsebina

 

Strategija prostorskega razvoja Slovenije (SPRS) je temeljni prostorski strateški akt o usmerjanju prostorskega razvoja države. V skladu s SPRS ter v povezavi z drugimi državnimi razvojnimi dokumenti in razvojnimi cilji EU določa dolgoročne strateške cilje države in usmeritve razvoja dejavnosti v prostoru.

SPRS vsebuje:

  • vizijo prostorskega razvoja države z dolgoročnimi cilji prostorskega razvoja,
  • dolgoročen koncept prostorskega razvoja s prednostnimi nalogami in usmeritvami za dosego ciljev prostorskega razvoja.
 

SPRS določa strateške usmeritve in izhodišča za urejanje prostora na državni, regionalni in občinski ravni. V šestih mesecih po sprejemu Strategije je ministrstvo dolžno pripraviti načrt, v katerem se za desetletno obdobje opredelijo prednostne naloge in organi za izvajanje. Za izvajanje se lahko pripravijo tudi akcijski programi.

 

Izhodišča za pripravo

 

Izhodišča za pripravo Strategije so pripravljena na podlagi spremljanja, analize in ocene stanja v prostoru, Poročila o prostorskem razvoju Slovenije ter aktivnega sodelovanja udeležencev pri urejanju prostora in širše strokovne in zainteresirane javnosti. Vsebujejo ugotovitve iz Poročila o prostorskem razvoju in iz drugih gradiv - analize in ocene stanja prostorskega razvoja ter predloge za spremembe in dopolnitve Strategije.

Priprava in sprejetje

 

Za pripravo SPRS je pristojno ministrstvo za prostor. Priprava SPRS poteka kot posvetovalni proces, v katerem sodelujejo predstavniki udeležencev pri urejanju prostora z vseh ravni načrtovanja in upravljanja s prostorom ter nevladne organizacije.

SPRS sprejme Državni zbor Republike Slovenije z resolucijo.