Navodila za vsebino, obliko in način priprave regionalnega prostorskega plana
Pripravo navodila za vsebino, obliko in način priprave regionalnega prostorskega plana skupaj z ilustrativnimi, vzorčnimi prikazi je izdelal Urbanistični inštitut Republike Slovenije.
V postopku priprave navodila je bila izvedena delavnica v širšem krogu strokovnjakov, s predstavniki strokovne javnosti (večja podjetja, ki sedaj pripravljajo OPN), s predstavniki interesnih združenj občin (Skupnost občin Slovenije, Združenje občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije) in združenja regionalnih razvojnih agencij (RRA GIZ) ter s predstavniki Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo in Ministrstva za javno upravo, na kateri je potekala ločena razprava glede vsebine in oblike regionalnega prostorskega plana ter glede načina njegove priprave.
- Navodila za vsebino, obliko in način priprave regionalnega prostorskega plana (pdf, 1.1 MB)
- Vzorec regionalnega prostorskega plana (pdf, 512 KB)
- Usmeritve za izdelavo okoljskega poročila za regionalni prostorski plan (pdf, 1.4 MB)
Tehnična pravila za pripravo prostorskih aktov v digitalni obliki
Tehnična pravila za pripravo prostorskih aktov se pričnejo uporabljati s 1. januarjem 2023.
Pripravljavec
Za pripravo regionalnega prostorskega plana je pristojen pripravljavec, ki ga določijo občine v regiji s sklepom sveta regije. Pripravljavec je regionalna razvojna agencija ali druga razvojna institucija, vključena v regijsko razvojno mrežo v regiji, ki mora imeti sedež v razvojni regiji in zaposlenega najmanj enega strokovnjaka s področja prostorskega načrtovanja.
Pripravljavcu regionalnega prostorskega plana podeli minister pristojen za prostor javno pooblastilo v skladu z zakonom, ki ureja spodbujanje skladnega regionalnega razvoja.
Pripravljavec regionalnega prostorskega plana vodi postopek priprave regionalnega prostorskega plana, v okviru katerega opravlja naslednje organizacijske in koordinacijske naloge:
- skrbi za usklajevanje interesov med državo in občinami v območju razvojne regije
- si prizadeva za sodelovanje vseh relevantnih udeležencev pri urejanju prostora
- skrbi za zgodnje in učinkovito obveščanje in sodelovanje javnosti
- izdelavo regionalnega prostorskega plana ali njegovih posameznih sestavin, izdelavo strokovnih podlag za njegovo pripravo in izdelavo pripadajočega okoljskega poročila naroči zunanjim izdelovalcem v skladu s predpisi, ki urejajo javno naročanje.
Postopek
Postopek priprave regionalnega prostorskega plana poteka na participativen način, v katerem sodelujejo predstavniki udeležencev pri urejanju prostora z vseh ravni načrtovanja in upravljanja s prostorom ter nevladne organizacije.
Regionalni prostorski plan sprejme Razvojni svet regije po predhodni potrditvi Vlade Republike Slovenije in Sveta regije.
Okvir za proces priprave prve generacije regionalnih prostorskih planov
Cilj je poenotena priprava prve generacije regionalnih prostorskih planov v vseh razvojnih regijah v državi in zagotoviti:
- enotno uporabo razpoložljivih podatkov,
- strokovne, kakovostne in zakonite rešitve na področju prostorskega razvoja v regiji,
- usklajenost razvojnih rešitev na nacionalni in na medobčinski ravni,
- uravnoteženost razvojnih vidikov z namenom ohranjanja okolja,
- enoten postopek priprave regionalnega prostorskega plana,
- vključenost vseh relevantnih deležnikov v postopek priprave regionalnega prostorskega plana.
Z namenom optimiziranja procesa celovitega izvajanja aktivnosti v okviru priprave prve generacije regionalnih prostorskih planov je ministrstvo zagotovilo naslednja priporočila in usmeritve:
- Priprava prve generacije regionalnih prostorskih planov (vsebinski, procesni, finančni in časovni okvir) (pdf, 712 KB)
- Usmeritve Resolucije o Strategiji prostorskega razvoja Slovenije 2050 (ReSPRS50) do 2030 na regionalni ravni (pdf, 6.8 MB)
Finančni okvir
Na podlagi predhodnih študij in ugotovitev so v strošek priprave prve generacije regionalnih prostorskih planov (RPP) vključeni le naslednji nujni stroški:
- strošek pripravljavca RPP,
- strošek izdelave RPP,
- strošek izdelave Okoljskega poročila za potrebe postopka celovite presoje vplivov na okolje po predpisih, ki urejajo področje varstva okolja.
Sredstva za izdelavo regionalnega prostorskega plana se zagotavljajo v občinskih in v državnem proračunu, pri čemer državni proračun zagotovi 60%.
40 % stroška priprave regionalnega prostorskega plana prevzamejo občine, način razdelitve tega stroška med občinami v posamezni razvojni regiji ni predpisan. Glede razdelitve zneska za sofinanciranje priprave regionalnega prostorskega plana med občinami v posamezni razvojni regiji, odločajo občine. Ker se občine med seboj razlikujejo tako po velikosti kot tudi po številu prebivalcev, priporočamo naslednja merila za razdelitev stroška med občinami:
- 40 % število prebivalcev v občini,
- 30 % velikost občine,
- 30 % koeficient razvitosti občine.
Terminski plan
Razvojne regije morajo pripraviti in sprejeti regionalni prostorski plan do konca leta 2026 oziroma do 1. januarja 2027, zato so aktivnosti za proces priprave prve generacije regionalnih prostorskih planov predvidene v obdobju od 1. januarja 2023 do 30. junija 2027.
Faze priprave regionalnih prostorskih planov in s tem povezane aktivnosti so po letih razdeljene na optimalen način, da bodo lahko vse razvojne regije uspešno zaključile postopke in sprejele regionalni prostorski plan.
Grafični podatki o prostorskih aktih na območju države so uporabnikom na voljo v obliki zbirnih slojev in ločeno za posamičen prostorski akt. Podatki o območjih se v zbirni sloj prevzemajo iz zbirke prostorskih aktov.