Tehnična pravila za pripravo prostorskih aktov v digitalni obliki
Tehnična pravila za pripravo prostorskih aktov se pričnejo uporabljati s 1. januarjem 2023.
- Tehnična pravila za pripravo prostorskih strateških aktov v digitalni obliki, verzija 1.2 (pdf, 1,3 MB)
- Tehnična pravila za pripravo prostorskih strateških aktov v digitalni obliki, verzija 1.1 (pdf, 285 kB)
- Tehnična pravila za pripravo prostorskih strateških aktov v digitalni obliki, verzija 1.0 (pdf, 287 kB)
Navodila za vsebino, obliko in način priprave regionalnega prostorskega plana
Pripravo navodila o vsebini in obliki regionalnega prostorskega plana skupaj z ilustrativnimi, vzorčnimi prikazi ter pripravo navodila glede načina priprave regionalnega prostorskega plana smo v letu 2019 poverili Urbanističnemu inštitutu.
Še pred dokončanjem naloge smo o predlaganih rešitvah 6. novembra 2019 razpravljali v širšem krogu strokovnjakov, s predstavniki strokovne javnosti (večja podjetja, ki sedaj pripravljajo OPN), s predstavniki interesnih združenj občin (Skupnost občin Slovenije, Združenje občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije) in združenja regionalnih razvojnih agencij (RRA GIZ) ter s predstavniki Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo in Ministrstva za javno upravo. V okviru delavnice je potekala ločena razprava glede vsebine in oblike regionalnega prostorskega plana ter glede načina priprave le tega.
Priprava prve generacije regionalnih prostorskih planov
- Priprava prve generacije regionalnih prostorskih planov (vsebinski, procesni, finančni in časovni okvir) (pdf, 592 KB)
Vzorci za izbor izdelovalca regionalnega prostorskega plana
V pomoč pripravljavcu regionalnega prostorskega plana je na razpolago vzorec projektne naloge in vzorec meril in pogojev za izbor izdelovalca regionalnega prostorskega plana.
- Vzorec projektne naloge (pdf, 171 KB)
- Vzorec meril in pogojev (pdf, 117 KB)
Posvet z občinami
Naloge na področju regionalnega prostorskega načrtovanja so obsežne in kompleksne, izvedljive le s tesnim sodelovanjem države in občin.
31. maja 2022 smo z vsemi občinami v državi organizirali posvet, na katerem smo občine seznaniti z aktivnostmi, ki jih na ministrstvu že izvajamo za čim boljšo pripravo prve generacije RPP, z vlogo občin v tem procesu ter jim predstavili dosedanje rezultate projekta PILOT MOP – področje 1 RPP.
- Seznanitev z aktivnostmi ministrstva za pripravo prve generacije RPP v državi (prednosti RPP) (pptx, 1,6 MB)
- Predstavitev rezultatov testiranja priprave RPP v okviru projekta Pilot MOP (pptx, 168 KB)
- Predstavitev nadaljnjih aktivnosti, povezanih s pripravo prve generacije RPP (pptx, 165 KB)
Posvet z resorji
Resorji, ministrstva in državne javne službe, bodo imeli pri pripravi regionalnih prostorskih planov bistveno drugačno vlogo kot jo imajo kot nosilci urejanja prostora v dosedanjih postopkih priprave prostorskih aktov.
Postopek priprave in sprejema regionalnega prostorskega plana se razlikuje od do sedaj uveljavljenih postopkov priprave prostorskih aktov. Priprava regionalnega prostorskega plana prinaša novosti, ki tako za državno kot lokalno raven pomenijo prednosti in olajšave:
- izboljšujemo celovit pristop na območje (»placebased«), saj želimo doseči prostorsko racionalen in usklajen razvoj;
- s participativnim pristopom dajemo prednost povezovanju, medsebojnemu sodelovanju in usklajevanju resorjev ter občin na območju razvojne regije;
- zagotoviti želimo enotno uporabo razpoložljivih podatkov o prostoru.
Pri pripravi regionalnih prostorskih planov želimo aktivnejšo vlogo resorjev, zato njihova vloga ni zamejena na klasično vlogo nosilca urejanja prostora, ki podaja smernice in mnenja, temveč resorji s svojimi razvojnimi akti, s strokovnimi podlagami in drugimi podatki prispevajo več že v začetni fazi postopka priprave regionalnega prostorskega plana.
Posvet s prostorskimi načrtovalci
Udeleženci posveta so bili prostorski načrtovalci, predstavniki načrtovalskih podjetij in samostojni podjetniki, ki izdelujejo občinske strateške prostorske akte ali strokovne podlage za strateške prostorske akte.
Prostorski načrtovalci predstavljajo potencialne izdelovalce regionalnih prostorskih planov ki bodo v sodelovanju z drugimi udeleženci oblikovali razvojne odločitve za bistvene razvojne dileme, izpostavljene v razvojnih regijah.
Izdelovalec regionalnega prostorskega plana je lahko pravna oseba v zasebni lasti, ki zagotavlja interdisciplinarno skupino strokovnjakov. Vsebino in obliko regionalnega prostorskega plana mora pripraviti na interdisciplinaren, okoljsko vzdržen in družbeno odgovoren način. V postopku priprave regionalnega prostorskega plana mora sodelovati s pripravljavcem ter mu svetovati pri izbiri najustreznejših rešitev glede prostorskega razvoja v razvojni regiji.
Predstavitve s posveta
- Posvet s prostorskimi načrtovalci (pdf, 314 KB)
- Prestavitev rezultatov testiranja priprave regionalnega prostorskega planiranja v okviru projekta Pilot MOP (pdf, 246 KB)
- Model strateškega prostorskega načrtovanja (pdf, 792 KB)
Model povezovanja prostorskega in razvojnega načrtovanja na regionalni ravni
Celovit pristop na območje (placebased) je možen le ob ustrezni povezavi prostorskega načrtovanja z razvojnim načrtovanjem na regionalni ravni, ki podprt z dobrim sodelovanjem deležnikov in administrativnih ravni omogoča razvoj, ki je tudi prostorsko racionalen, usklajen in omogoča doseganje razvojnih sinergij in prebojev. Vzpostavitev regij kot administrativne ravni ni pogoj, temveč so možne tudi druge, dogovorne oblike povezovanja in upravljanja na regionalni ravni.
Zato smo skupaj z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo, Direktoratom za regionalni razvoj ob sodelovanju Združenja regionalnih razvojnih agencij (RRA GIZ) in Ministrstva za javno upravo sofinancirali izvajanje raziskave z naslovom: »Model povezovanja prostorskega in razvojnega načrtovanja na regionalni ravni« v okviru Ciljnega raziskovalnega programa "CRP 2016" v letu 2016.
Usmeritve za pripravo strategije razvoja regije za obdobje 2021-2027 s področja prostorskega in urbanega razvoja
V procesu priprave Regionalnih razvojnih programov za novo programsko obdobje 2021-2027 smo pripravili Usmeritve za pripravo strategije razvoja regije za obdobje 2021-2027 s področja prostorskega in urbanega razvoja, ki za vsako posamezno razvojno regijo poleg bistvenih usmeritev na področju prostorskega in urbanega razvoja vključujejo tudi priporočila za izdelavo ocene stanja, sezname sprejetih prostorskih aktov in prostorskih aktov v pripravi ter seznam priporočenih strokovnih podlag.
- Gorenjska regija (pdf, 2,2 MB)
- Goriška regija (pdf, 2,1 MB)
- Jugovzhodna regija (pdf, 2,2 MB)
- Koroška regija (pdf, 2,1 MB)
- Obalno kraška regija (pdf, 2,1 MB)
- Osrednjeslovenska regija (pdf, 2,3 MB)
- Podravska regija (pdf, 2,2 MB)
- Pomurska regija (pdf, 1,2 MB)
- Posavska regija (pdf, 2,1 MB)
- Primorsko notranjska regija (pdf, 2,1 MB)
- Savinjska regija (pdf, 2,2 MB)
- Zasavska regija (pdf, 2,1 MB)
Testiranje priprave regionalnega prostorskega plana v okviru projekta PILOT MOP, področje 1 RPP
Z regionalnim prostorskim planiranjem se v sistemu prostorskega načrtovanja uvaja dve bistveni novosti pri pripravi strateških prostorskih aktov:
- Celovit pristop k urejanju prostora - povezovanje prostorskega in razvojnega načrtovanja
Urejanje prostora na regionalni ravni je ključnega pomena za skladen regionalni in uravnotežen prostorski razvoj države. Celovit pristop na območje (»placebased«), v katerem sta povezana razvojno in prostorsko načrtovanje, želimo doseči prostorsko racionalen in usklajen razvoj, saj le na njegovi podlagi lahko dosežemo razvojne sinergije in preboje.
RPP velja za partnerski strateški prostorski akt, s katerim se država in občine na podlagi Strategije prostorskega razvoja Slovenije, njenih akcijskih programov, drugih razvojnih aktov države in razvojnih ciljev EU dogovorijo in uskladijo o prostorskem razvoju posamezne razvojne regije in določijo bistvene razvojne priložnosti in usmeritve.
- Participativni pristop - enakovredno sodelovanje nosilcev urejanja prostora in občin
S participativnim projektnim pristopom pri pripravi regionalnih prostorskih plinov, podprtim z dobrim sodelovanjem različnih udeležencev pri urejanju prostora in administrativnih ravni, želimo pripraviti regionalni prostorski plan na način, da bo sprejet in podprt s strani vseh relevantnih udeležencev.
Postopek priprave regionalnega prostorskega plana je zasnovan na sodoben vključujoč način, ki omogoča odprto razpravo, medsebojno soočenje in preveritev različnih vsebinskih in interesnih izhodišč. V postopku priprave regionalnega prostorskega plana je treba vsem ključnim udeležencem omogočili enakovreden dialog ter sodelovanje in usklajevanje rešitev ob upoštevanju vseh sektorskih razvojnih in varstvenih ciljev ter občinskih interesov.
Regionalni prostorski plan pomeni nov instrument v sistemu prostorskega načrtovanja, zato na ministrstvu pripravo regionalnega prostorskega plana testiramo v okviru pilotnega projekta za implementacijo prostorske in gradbene zakonodaje (PILOT MOP) v okviru področja 1 Zagotovitev podatkov za vzpostavitev prostorskega planiranja na regionalni ravni (PILOT MOP – področje 1 RPP).
Izvajalec projekta je Geodetski inštitut Slovenije. Projekt je dvoleten, zaključi se konec leta 2022.
Projekt, testiranje in recenzije projektne skupine, kaže na to, da je regionalno prostorsko planiranje izvedljivo (ne glede na odsotnost upravne ravni), da pa gre za zahtevno nalogo. Ugotavlja se tudi, da so obstoječe regionalne razvojne agencije ustrezne za prevzem vloge pripravljavca regionalnega prostorskega plana.
- Zaključno poročilo o izvedbi Pilot MOP področje 1 (pdf, 220 KB)
Grafični podatki o prostorskih aktih na območju države so uporabnikom na voljo v obliki zbirnih slojev in ločeno za posamičen prostorski akt. Podatki o območjih se v zbirni sloj prevzemajo iz zbirke prostorskih aktov.