Namen in vsebina
Državno prostorsko načrtovanje predstavlja postopke, s kateremi država načrtuje prostorske ureditve državnega pomena, skupaj s spremljajočimi in funkcionalno povezanimi prostorskimi ureditvami.
Državno prostorsko načrtovanje poteka:
- s postopkom DPN, v sklopu katerega se načrtovanje prostorske ureditve državnega pomena zaključi s sprejetjem državnega prostorskega načrta (v nadaljevanju: DPN);
- z združenim postopkom, v sklopu katerega se načrtovanje zaključi s sprejetjem uredbe o najustreznejši varianti, podrobnejše načrtovanje in dovoljevanje prostorske ureditve državnega pomena pa se zaključi z izdajo celovitega dovoljenja in sprejetjem uredbe o državnem prostorskem ureditvenem načrtu;
- z delnim združenim postopkom, v sklopu katerega se podrobnejše načrtovanje in dovoljevanje prostorske ureditve državnega pomena zaključi z izdajo celovitega dovoljenja in sprejetjem uredbe o državnem prostorskem ureditvenem načrtu.
DPN določi načrtovano prostorsko ureditev, območje načrtovanih ureditev, prostorske izvedbene pogoje za graditev in izvedbo drugih posegov v tem območju in usmeritve za določitev namenske rabe prostora v občinskih prostorskih izvedbenih aktih. DPN določi tudi prostorske izvedbene akte občin, na katere neposredno vpliva ta uredba. DPN lahko določi tudi območje predkupne pravice države.
V uredbi o najustreznejši varianti se določi zasnova načrtovane prostorske ureditve in njeno območje. Določijo se lahko tudi omejitve in dopustni posegi v tem območju, če so potrebni, ter prostorski izvedbeni akti občin, na katere neposredno vpliva s tem. V uredbi o najustreznejši varianti se lahko določi tudi območje predkupne pravice države.
S celovitim dovoljenjem se dovoli gradnja načrtovanih prostorskih ureditev. Če je treba v združenem postopku ali delnem združenem postopku izvesti tudi presojo vplivov na okolje, se s celovitim dovoljenjem odloči tudi o ustreznosti vplivov posega na okolje.
Državni prostorski ureditveni načrt določi varovano območje načrtovane prostorske ureditve državnega pomena, za katero je izdano celovito dovoljenje, usmeritve za določitev namenske rabe prostora v občinskih prostorskih izvedbenih aktih in prostorske izvedbene pogoje za urejanje te prostorske ureditve državnega pomena oziroma za izvedbo drugih posegov v prostor v tem območju. Državni prostorski ureditveni načrt določi tudi prostorske izvedbene akte občin, na katere ta uredba neposredno vpliva.