Ko upravni organ po pridobitvi mnenj mnenjedajalcev ugotovi, da je poseg sprejemljiv z vidika pristojnosti mnenjedajalcev, obvesti javnost o začetem postopku za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja in zagotovi javnosti vpogled v zahtevo za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja in dokumentacijo, ki se nanaša na predmet izdaje integralnega dovoljenja. Obveščanje javnosti se izvede z javno objavo na državnem portalu eUprava. Javna razgrnitev dokumentacije traja 30 dni od dneva javne objave, v tem času se javnosti omogoči dajanje pripomb na predloženo dokumentacijo.
Investitor mora, razen pri linijskih gradbenih inženirskih objektih, javno objavo namestiti na lahko dostopno in vidno mesto na nepremičnini, ki je predmet zahteve za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja.
Javna objava iz prvega odstavka tega člena vsebuje:
- navedbo pristojnega upravnega organa,
- osebno ime in prijavljeno prebivališče oziroma firmo in poslovni naslov investitorja,
- podatke o tem, da se izdaja integralnega gradbenega dovoljenja nanaša na objekt z vplivi na okolje,
- vsebino zahteve za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja skupaj z opisom in vrsto gradnje,
- podatke o tem, kje in kdaj je omogočen vpogled v dokumentacijo,
- podatke o možnostih in načinu dajanja mnenj, predlogov in pripomb javnosti,
- vabilo vsem, ki lahko pridobijo status stranskega udeleženca, da v času javne razgrnitve priglasijo svojo udeležbo, in
- osnutek odločitve.
V času javne predstavitve ima javnost ima pravico dajati mnenja, predloge in pripombe v zvezi z nameravanim posegom in sicer glede ugotavljanja dejanskega stanja, upoštevanja pravil upravnega postopka ter glede upoštevanja materialnih predpisov, vključno s predlogi ukrepov za preprečevanje in odpravo ali zmanjševanje pomembnih škodljivih vplivov na okolje ali za njihovo izravnavo.
O prejetih mnenjih, predlogih in pripombah upravni organ seznani investitorja in po potrebi izvede javno obravnavo, na katero povabi zainteresirano javnost. Vabilo zainteresirani javnosti se najmanj 15 dni pred javno obravnavo objavi v sistemu eGraditev in na državnem portalu eUprava. Zainteresirana javnost mora svojo udeležbo na obravnavi potrditi vsaj 8 dni pred obravnavo.
Na javni obravnavi zainteresirana javnost mnenja, predloge in pripombe, ki jih je posredovala v okviru javne razgrnitve, predstavi in jih utemelji, investitor pa se lahko do njih opredeli. Na podlagi izvedene javne obravnave upravni organ pozove investitorja, da se do mnenj, predlogov in pripomb javnosti pisno opredeli in po potrebi dopolni poročilo o vplivih na okolje ali projektno dokumentacijo s predlaganimi ukrepi za preprečevanje in odpravo ali zmanjšanje pomembnih škodljivih vplivov na okolje ali za njihovo izravnavo.
Ne glede na prejšnji stavek upravni organ povabi zainteresirano javnost, ki ima položaj stranskega udeleženca, z vročitvijo vabila, pri čemer se za vročitev vabila nevladnim organizacijam, ki delujejo v javnem interesu na področju varstva okolja in ohranjanja narave ter civilni iniciativi iz druge alineje 47. točke prvega odstavka 3. člena tega zakona uporablja določba iz drugega odstavka prejšnjega člena.