Če je za objekt z vplivi na okolje treba pridobiti gradbeno dovoljenje se združita postopek izdaje gradbenega dovoljenja in postopek presoje vplivov na okolje po določbah zakona, ki ureja varstvo okolja. V tako imenovanem integralnem postopku se izda integralno gradbeno dovoljenje, ki vsebuje odločitev o izpolnjevanju pogojev za izdajo gradbenega dovoljenja in odločitev, da nameravana gradnja nima pomembnih škodljivih vplivov na okolje. Pristojni upravni organ za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja je ministrstvo, pristojno za graditev.
Objekt z vplivi na okolje
Objekt z vplivi na okolje je objekt za katerega je treba pred začetkom izvajanja posega, v skladu s predpisi o varstvu okolja, izvesti presojo vplivov na okolje. Vrste posegov v okolje, za katere je presoja vplivov na okolje obvezna ter vrste posegov v okolje, za katere je presoja vplivov na okolje obvezna, če se zanje v predhodnem postopku ugotovi, da bi lahko imeli pomembne vplive na okolje določa Priloga 1 Uredbe o posegih v okolje, za katere je treba izvesti presojo vplivov na okolje.
Zahteva za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja
Zahtevi za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja se priloži:
- projektna ali druga dokumentacijo;
- sklep ministrstva, pristojnega za okolje, izdanega v predhodnem postopku glede presoje vplivov na okolje, v skladu s predpisi, ki urejajo varstvo okolja, če je predhodni postopek predpisan v skladu z Uredbo o posegih v okolje, za katere je treba izvesti presojo vplivov na okolje;
- poročilo o vplivih na okolje;
- dokazila o pravici graditi, če investitor v zemljiški knjigi nima vpisane lastninske ali druge stvarne pravice na nepremičninah, na katerih se bo izvajala gradnja.
Pridobivanje mnenj k projektni dokumentaciji in poročilu o vplivih na okolje
V integralnem postopku pridobiva mnenja pristojnih mnenjedajalcev, k projektni ali drugi dokumentaciji ter k poročilu o vplivih na okolje, o sprejemljivosti nameravane gradnje z vidika njihovih pristojnosti, Ministrstvo za naravne vire in prostor, ki je pristojno za graditev. Pristojni upravni organ znotraj ministrstva koordinira pridobivanje mnenj.
Prevlada javne koristi
Če upravni organ po pridobitvi mnenj skladno s predpisano metodologijo za presojo sprejemljivosti ugotovi, da je gradnja objekta ocenjena neugodno, o tem obvesti investitorja. Ta lahko najpozneje v 90 dneh po vročitvi obvestila predlaga uvedbo postopka prevlade druge javne koristi nad javno koristjo ohranjanja narave.
Stranski udeleženci v integralnem postopku
Stranski udeleženec v integralnem postopku je poleg stranskih udeležencev v postopku izdaje gradbenega dovoljenja lahko tudi nevladna organizacija v javnem interesu na področju varstva okolja ali ohranjanja narave ter civilna iniciativa, ki je skupina najmanj 500 polnoletnih fizičnih oseb s stalnim prebivališčem na območju občine, kjer je nameravana gradnja, ali na območju občine, ki meji na območje nameravane gradnje.
Obveščanje javnosti in pravica zainteresirane javnosti do sodelovanja
Ko upravni organ po pridobitvi mnenj mnenjedajalcev ugotovi, da je poseg sprejemljiv z vidika pristojnosti mnenjedajalcev, z javno objavo obvesti javnost o začetem postopku in zagotovi javnosti vpogled v zahtevo za izdajo integralnega gradbenega dovoljenja in predloženo dokumentacijo.
Sodelovanje v primeru čezmejnih vplivov
Če je v skladu s predpisom, ki ureja varstvo okolja, treba presojati čezmejne vplive na okolje v državi članici Evropske unije, se za sodelovanje v primeru čezmejnih vplivov smiselno uporabljajo določbe predpisa, ki ureja varstvo okolja.
Izdaja integralnega gradbenega dovoljenja
Upravni organ izda integralno gradbeno dovoljenje, če so izpolnjeni pogoji za izdajo gradbenega dovoljenja po določbah gradbenega zakona in če so za obvladovanje pomembnih škodljivih vplivov na okolje za nameravano gradnjo predvideni ukrepi za njihovo preprečevanje, odpravo, zmanjšanje ali izravnavo in je ta skladna s predpisi, ki urejajo varstvo okolja, ohranjanje narave, upravljanje voda ali varstvo kulturne dediščine.