DOSTOPNOST
VELIKOST PISAVE
SLOG PISAVE
BARVNA TEMA

2

REPUBLIKA
SLOVENIJA

NA TEJ STRANI
STROKOVNE PODLAGE ZA REGIONALNE PROSTORSKE PLANE
DELI
 

Obvezne strokovne podlage

 

Pred pripravo regionalnih prostorskih planov se izdelajo obvezne strokovne podlage:

  • strokovna podlaga, v kateri se na podlagi analize stanja v prostoru in razvojnih potreb določijo usmeritve za razvoj poselitve, razvoja v krajini in gospodarske javne infrastrukture,
  • urbanistična zasnova za regionalne prostorske plane,
  • krajinska zasnova za regionalne prostorske plane.

Strokovne podlage se pripravijo v obsegu, vsebini in obliki, ki ustreza zahtevnosti obravnavane problematike, omogoča usklajevanje razvojnih in varstvenih interesov in zagotavlja transparentne strokovne rešitve. Vsebine, določene za urbanistično in krajinsko zasnovo, se lahko izdelajo v skupni strokovni podlagi, če je to smiselno glede na obravnavano območje.

Kot obvezna strokovna podlaga šteje tudi Prikaz stanja prostora, ki vključuje temeljne podatke o stanju prostora za pripravo regionalnih prostorskih planov. Vsebinska področja in podrobnost Prikaza stanja prostora je prilagojena vsebinam in podrobnosti regionalnega prostorskega plana.

Obvezne strokovne podlage so izdelane za vse regije na enak, primerljiv način na podlagi enotne uporabe razpoložljivih podatkov o prostoru, ki so zagotovljeni za območja razvojnih regij.

Analiza stanja v prostoru in razvojnih potreb z določitvijo usmeritev za razvoj

 

Strokovna podlaga, v kateri se na podlagi analize stanja v prostoru in razvojnih potreb določijo usmeritve za razvoj poselitve, razvoja v krajini in gospodarske javne infrastrukture je izdelana za celotno območje države z razdelitvijo na 12 razvojnih regij. Vključuje tri vsebinske korake:

  • analiza stanja v prostoru;
  • analiza razvojnih potreb;
  • usmeritve za razvoj poselitve, razvoj v krajini in gospodarsko javno infrastrukturo.
 

Gradivo strokovne podlage:

Prikaz stanja prostora

 

Vključuje temeljne podatke o stanju prostora, ki so potrebni za izdelavo regionalnih prostorskih planov. Podatki o stanju prostora so razdeljeni po vsebinskih sklopih in prikazani na državnih topografskih kartah. Kartografski prikazi zajemajo skupno 32 kartografskih prikazov, od tega 30 v merilu 1:50.000 in 2 v merilu 1:250.000. Izdelani so ločeno po razvojnih regijah.

 

Prikaza stanja prostora za regionalne prostorske plane:

Urbanistična zasnova za regionalne prostorske plane

 

Urbanistična zasnova za regionalne prostorske plane je prostorska zasnova, ki temelji na celovitem pristopu iz različnih razvojnih vidikov. Namenjena je funkcionalnemu povezovanju mest in naselij glede na njihovo vlogo kot središč v policentričnem urbanem sistemu ter opredelitvi vsebin na medobčinski/regionalni ravni, ki naj se rešujejo prednostno in z medsebojnim sodelovanjem lokalnih skupnosti. Na podlagi vključevanja in usklajevanja deležnikov poda temeljne razvojne usmeritve za dolgoročni razvoj ter usmeritve za nadaljnje aktivnosti na medobčinski/regionalni ravni. V primeru, ko na območju razvojne regije ni širšega mestnega območja, se glede na vlogo naselij kot središč v policentričnem urbanem sistemu opredeli njihovo medsebojno funkcionalno povezanost ter vsebine oziroma razvojne izzive, ki se znotraj poselitvenega območja rešujejo prednostno in z medsebojnim sodelovanjem občin.

Urbanistična zasnova se izdela za širša mestna območja in območja somestij, ki so določena v Strategiji prostorskega razvoja Slovenije do 2050.

Urbanistična zasnova je strokovna podlaga tudi za pripravo občinskih prostorskih planov, urbanističnih zasnov na lokalni ravni in drugih razvojnih prostorskih dokumentov.

Za izdelavo urbanistične zasnove za regionalni prostorski plan so pripravljena metodološka priporočila, preverjena na vzorčnem primeru Gorenjskega širšega mestnega območja (gradivo je še v pripravi).

Prostorski podatki - vzorčni primer

 

Krajinska zasnova za regionalne prostorske plane

 

Krajinska zasnova za regionalne prostorske plane je prostorska zasnova, ki temelji na celovitem pristopu iz različnih razvojnih vidikov. Namenjena je usmerjanju in podrobnejši določitvi prostorskega razvoja in varstva na posameznih območjih v krajini. Zanjo je značilna problemska naravnanost. Z njo se zagotavlja celovit razvoj podeželja ter varstvo, načrtovanje in upravljanje krajine.

Na podlagi vključevanja in usklajevanja deležnikov poda ključne razvojne odločitve in varstvene zahteve na krajinsko zaokroženem območju, opredeli razporeditev dejavnosti, poda usmeritve za umeščanje novih prostorskih ureditev pomembnih na medobčinski/regionalni ravni ter določi načine urejanja.

Izdela se za krajinsko zaokrožena območja, ki so pomembna na nacionalni ravni in segajo na območje več občin, in so izbrana v okviru metodologije KZ za RPP (Urbanistični inštitut Republike Slovenije s sodelavci, november 2024) ob upoštevanju rezultatov projektov CRP Prenova Regionalne razdelitve krajinskih tipov in izjemnih krajin v Sloveniji ter njihova digitalizacija in CRP Ekološka povezljivost.

Krajinska zasnova je strokovna podlaga tudi za pripravo občinskih prostorskih planov, krajinskih zasnov na lokalni ravni in drugih razvojnih prostorskih dokumentov.

Za izdelavo krajinske zasnove za regionalni prostorski plan so pripravljena metodološka priporočila, preverjena na vzorčnem primeru širšega območja Kozjanskega regijskega parka (gradivo je še v pripravi).

Prostorski podatki - vzorčni primer