Vrsta gradnje:
Podrobnejša razdelitev:
Dela na ovoju in zasteklitev iz 2. točke Priloge 3 Uredbe o razvrščanju objektov.
Potrebna dovoljenja po gradbenem zakonu:
Za zasteklitev balkona obstoječe enostanovanjske stavbe ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja oziroma ni treba izvesti prijave začetka gradnje.
Upoštevanje gradbenotehničnih in drugih predpisov:
Vzdrževalno delo ne sme biti izvedeno v nasprotju s prostorskim izvedbenim aktom, ki velja na konkretnem območju (OPN, OPPN, odlok o urejenosti naselij in krajine, lokacijska preveritev, DPN).
Konkretni prostorski izvedbeni akt lahko določa oblikovne pogoje kot so npr. dovoljene barve fasade, vrste fasadnih oblog, barva in material strešne kritine, razporeditev odprtin, dopustnost in način zasteklitve balkonov, način namestitve naprav (klimatske naprave, fotovoltaika, …), ipd.
Za vzdrževalna dela na objektu, ki se nahaja v območju varovanem po posebnih predpisi, je treba pridobiti ustrezna soglasja, če tako določajo ti predpisi. Npr. za vzdrževalna dela na objektu, varovanem po predpisih varstva kulturne dediščine, je treba pridobiti soglasje pristojne službe za varstvo kulturne dediščine.
Pri izvajanju vzdrževalnih del je treba upoštevati predpise, ki urejajo bistvene in druge zahteve. Pri spreminjanju objektov se gradbenotehnične lastnosti objekta ne smejo poslabšati.
Posebne zahteve:
Dela na ovoju objekta in zasteklitve vplivajo na arhitekturno oblikovanje in prostorsko zaznavnost. Izvajati jih je treba tako, da se spoštuje originalno zasnovo objekta, tj. da se bistveno ne spremeni likovna in arhitekturna podoba vzdrževanega objekta. Zato z vzdrževalnimi deli ni dovoljeno preoblikovanje objektov na način, ki bi bistveno odstopal od originalne zasnove objekta.
Če se z zasteklitvijo poveča uporabna površina stavbe (npr. zasteklitev prostora pod balkonom, ki ni bil del bruto tlorisne površine stavbe upoštevane v gradbenem dovoljenju za obstoječo enostanovanjsko stavbo) je to prizidava objekta.