Uporabno dovoljenje za manj zahtevni objekt se izda brez posebnega ugotovitvenega postopka na podlagi popolne zahteve za izdajo uporabnega dovoljenja. Projektant in vodja projektiranja, nadzornik in vodja nadzora ter izvajalec in vodja gradnje so za resničnost izjav, ki so sestavni del zahteve kazensko in odškodninsko odgovorni.
Uporabno dovoljenje za:
- zahtevni objekt,
- objekt z vplivi na okolje ali
- manj zahtevni objekt na zahtevo investitorja,
se izda na podlagi opravljenega tehničnega pregleda in ugotovitev komisije.
S tehničnim pregledom se preveri ali je gradnja skladna z izdanim gradbenim dovoljenjem ob upoštevanju dopustnih manjših odstopanj, ali je gradnja in dokumentacija izdelana v skladu s predpisi ter ali je izvedena minimalna komunalna oskrba. Na podlagi ugotovitve komisije upravni organ izda oziroma zavrne izdajo uporabnega dovoljenja.
V postopku izdaje uporabnega dovoljenja je stranka investitor. Če zahteve za izdajo uporabnega dovoljenja ni vložil investitor, je stranka tudi vlagatelj zahteve za uporabno dovoljenje.
Sklep o imenovanju komisije za tehnični pregled
Upravni organ po prejemu popolne zahteve za izdajo uporabnega dovoljenja s sklepom imenuje komisijo za tehnični pregled in določi datum tehničnega pregleda. Za člane komisije se imenujejo predstavniki pristojnih mnenjedajalcev, ki so podali mnenja v postopku izdaje gradbenega dovoljenja. Če so pristojni mnenjedajalci do imenovanja komisije že podali svoje izjave, iz katerih izhaja, da so izpolnjeni pogoji z vidika njihove pristojnosti, se v komisijo ne imenujejo.
Tehnični pregled in delo komisije vodi uradna oseba upravnega organa. Če je potrebno zaradi tehnične ali druge specifičnosti objekta ali če upravni organ nima potrebnega in zadostnega znanja, se lahko v komisijo imenujejo tudi izvedenci.
Sklep o imenovanju komisije se vroči investitorju oziroma vlagatelju zahteve za uporabno dovoljenje in članom komisije. Zoper sklep o imenovanju komisije pritožba ni dovoljena.
O datumu tehničnega pregleda upravni organ obvesti pristojne inšpekcijske službe. Investitor oziroma vlagatelj zahteve za uporabno dovoljenje o datumu tehničnega pregleda obvesti udeležence pri graditvi in zagotovi njihovo udeležbo pri tehničnem pregledu.
Tehnični pregled
Mnenjedajalec lahko že pred izvedbo tehničnega pregleda upravnemu organu pisno sporoči, da nima pripomb in da ne bo sodeloval pri tehničnem pregledu. Prav tako se šteje, da mnenjdajalec na izvedena dela in predloženo dokumentacijo nima pripomb, če se kljub imenovanju v komisijo, tehničnega pregleda ne udeleži.
Če pristojna inšpekcijska služba ugotovi določene nepravilnosti, ki niso bile odpravljene do tehničnega pregleda, na to opozoriti upravni organ.
S tehničnim pregledom se preveri, ali:
- je objekt izveden v skladu z gradbenim dovoljenjem ob upoštevanju dopustnih manjših odstopanj,
- sta projektna dokumentacija izvedenih del in dokazilo o zanesljivosti objekta izdelana v skladu s predpisi,
- je objekt zgrajen v skladu s pogoji in ukrepi, določenimi v gradbenem dovoljenju,
- je izvedena minimalna komunalna oskrba objekta,
- je treba za objekt, za katerega je bila izvedena presoja vplivov na okolje, ali za objekt iz predpisov, ki urejajo varstvo pred ionizirajočimi sevanji in jedrsko varnostjo, izvesti poskusno obratovanje.
Če komisija pri tehničnem pregledu ugotovi nepravilnosti, se v zapisniku določi rok, v katerem morajo biti te odpravljene. Upravni organ lahko sam ugotovi, ali so bile nepravilnosti odpravljene ali pa ponovi tehnični pregled samo s tistimi člani komisije, ki so na te nepravilnosti opozorili.
Za objekt, za katerega je opravljen tehnični pregled po posebnih predpisih, se upravnemu organu predložijo dokazila o izvedenem tehničnem pregledu in prevzemu v skladu s posebnimi predpisi. Ta nadomestijo izvedbo tehničnega pregleda in posebnega ugotovitvenega postopka v skladu s tem zakonom v celoti ali v delu, na katerega se ta dokazila nanašajo.