DOSTOPNOST
VELIKOST PISAVE
SLOG PISAVE
BARVNA TEMA

2

REPUBLIKA
SLOVENIJA

NA TEJ STRANI
OBČINSKI PROSTORSKI NAČRT
DELI
 

Namen in vsebina

 

Z občinskim prostorskim načrtom (OPN) občine na svojem območju v skladu z regionalnim in občinskim prostorskim planom načrtujejo prostorske ureditve lokalnega pomena ter določajo namensko rabo prostora in prostorske izvedbene pogoje za umestitev posegov v prostor. OPN je podlaga za izdajo gradbenih dovoljenj v skladu s predpisi, ki urejajo graditev, in določa pogoje za druge posege v prostor, razen na območjih, kjer je z OPN predvidena izdelava občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) ali so v veljavi drugi prostorski izvedbeni akti.

 

Z OPN se določijo:

  • namenska raba prostora;
  • prostorski izvedbeni pogoji vključno z morebitno obveznostjo izvedbe projektnega natečaja;
  • poselitvena območja;
  • območja za dolgoročni razvoj naselij;
  • območja, za katera se pripravijo OPPN, usmeritve in pogoji za njihovo pripravo vključno z morebitno obveznostjo izvedbe projektnega natečaja, in prostorski izvedbeni pogoji za izvajanje posegov v prostor, ki veljajo do njihovega sprejetja;
  • območja prenove;
  • javne površine;
  • komunalna oprema in druga gospodarska javna infrastruktura ter oskrbna območja, na katerih sta oziroma bosta zagotovljena priključevanje in uporaba posamezne vrste gospodarske javne infrastrukture.

Prostorsko načrtovanje

Prostorsko načrtovanje na občinski ravni je nujno za skladen razvoj družbe, saj omogoča dogovarjanje in usklajevanje med različnimi deležniki, potrebami, interesi ob upoštevanju danosti in zmožnosti prostora. Če bi vsak načrtoval posege le na svojem zemljišču, bi bilo nemogoče urejati rešitve, ki so v interesu vseh, in zagotavljati varstvo okolja, ohranjanje narave, varstvo kmetijskih zemljišč, razvoj javne infrastrukture, razvoj gospodarstva ter naslavljati ostale razvojne potrebe in varstvene zahteve, ki so ključne za trajnostni prostorski razvoj.

Priprava in sprejetje

 

Postopek priprave OPN je določen v Zakonu o urejanju prostora (ZUreP-3). Za postopek priprave OPN je pristojna občina, ki k pripravi OPN pristopi na podlagi ocene stanja v prostoru, poročila o prostorskem razvoju in ocen prihodnjih potreb v prostoru. Župan sprejme sklep o pripravi OPN, s katerim se formalno začne postopek, OPN pa sprejme občina z odlokom.

Javnost oziroma posamezniki lahko v različnih fazah priprave OPN sodelujejo na različne načine.

Več o postopku priprave OPN
Več o obravnavi zasebnih pobud za spremembo namenske rabe prostora

 

Dostop do podatkov o prostorskih aktih

 

Osnovni napotki o dostopu do podatkov o prostorskih aktih in do ostalih informacij o zemljiščih.

 

Vpogled v prostorske akte je možen prek grafičnega vpogleda ali prek zbirke prostorskih aktov. Grafični vpogled omogoča vpogled v podatke o prostorskih aktih, upravnih aktih s področja graditve objektov, pravnih režimih, nepremičninah in v druge pomembne podatke o prostoru.

 

Podatki o prostorskih aktih v pripravi so na voljo prek objav o postopkih.

 

Preverite ali imate pravico za gradnjo na zemljišču predvidene gradnje (lastninska pravica, stavbna pravica, služnostna pravica).

Podatke o stvarnih pravicah na zemljiščih lahko preveritve prek:

 

Podatke o tem je mogoče dobiti:

 

Preverite ali je lokacija predvidene gradnje varovana na podlagi posebnega predpisa (varovana območja kot so narava, vode, kulturna dediščina ipd. ali varovalni pasovi kot so cesta, elektrovod, plinovod ipd.). 

Podatke o tem je mogoče dobiti prek PIS z uporabo grafičnega vpogleda v območja varovanja in omejitev.