Namen in vsebina
Regionalni prostorski plan je strateški prostorski akt, s katerim se država in občine dogovorijo in uskladijo o prostorskem razvoju posamezne razvojne regije ter določijo bistvene razvojne priložnosti.
Regionalni prostorski plan določa vizijo in cilje prostorskega razvoja regije, zasnovo prostorskega razvoja regije ter usmeritve in ukrepe za nadaljnje prostorsko načrtovanje.
Izhodišča za pripravo
Izhodišča za pripravo regionalnega prostorskega plana so pripravljena na podlagi spremljanja, analize in ocene stanja v prostoru ter ob upoštevanju SPRS, njenih akcijskih programov, drugih državnih razvojnih dokumentov in razvojnih ciljev EU ter ob upoštevanju družbeno-gospodarskih razvojnih potreb lokalnih skupnosti. Izhodišča vključujejo tudi opise okvirne vsebine regionalnega prostorskega plana, postopka priprave in načina sodelovanja z udeleženci pri urejanju prostora in sosednjimi razvojnimi regijami.
Priprava in sprejetje
Za pripravo regionalnega prostorskega plana je pristojen pripravljavec, ki ga določijo občine v regiji s sklepom sveta regije, in je regionalna razvojna agencija ali druga razvojna institucija, vključena v regijsko razvojno mrežo v regiji. Pripravljavec mora imeti sedež v razvojni regiji in zaposlenega najmanj enega strokovnjaka s področja prostorskega načrtovanja.
Pripravljavcu regionalnega prostorskega plana podeli minister pristojen za prostor javno pooblastilo v skladu z zakonom, ki ureja spodbujanje skladnega regionalnega razvoja.
Postopek priprave regionalnega prostorskega plana poteka na participativen način, v katerem sodelujejo predstavniki udeležencev pri urejanju prostora z vseh ravni načrtovanja in upravljanja s prostorom ter nevladne organizacije.
Regionalni prostorski plan sprejme razvojni svet regije po predhodni potrditvi Vlade Republike Slovenije in sveta regije.
Analiza stanja in analiza razvojnih potreb regij, usmeritve za razvoj poselitve, razvoja v krajini in gospodarske javne infrastrukture (ZIP, 80 MB).
Grafični podatkiGrafični podatki s področja voda, okolja, prometa, podnebja, merilnih mest, rabe tal, narave, potresov, geodetskih podatkov, evidence stavbnih zemljišč, kulturne dediščine, gospodarstva, kmetijstva, prebivalstva, gozda (ZIP, 9.11 GB).
Metapodatkovni opisiMetapodatkovni opis grafičnih podatkov (XLS, 40 KB).