DOSTOPNOST
VELIKOST PISAVE
SLOG PISAVE
BARVNA TEMA

2

REPUBLIKA
SLOVENIJA

NA TEJ STRANI
OBČINSKI PROSTORSKI PLAN
DELI
 

Namen in vsebina

 

Z občinskim prostorskim planom (OPP) občina na podlagi SPRS, njenega akcijskega programa, RPP, drugih državnih razvojnih dokumentov in razvojnih ciljev EU uskladi in določi:

  • cilje in prednostne naloge prostorskega razvoja občine;
  • naselja v omrežju naselij in njihovo vlogo;
  • zasnovo omrežja gospodarske javne infrastrukture;
  • zasnovo družbene infrastrukture lokalnega pomena;
  • prednostna območja za razvoj dejavnosti, pomembnih za občino;
  • zasnovo zelenega sistema;
  • območja, za katera se izdela urbanistična ali krajinska zasnova.

OPP vsebuje usmeritve za prostorski razvoj občine, predvsem usmeritve za razvoj poselitve, za urejanje krajine ter za razvoj gospodarske javne infrastrukture in družbene infrastrukture lokalnega pomena. Občine te usmeritve upoštevajo pri pripravi prostorskih aktov.

Sprejetje OPP je obvezno le za mestne občine, kadar za regijo, v kateri so, ni sprejet regionalni prostorski plan oziroma se ni začel postopek njegove priprave. V takem primeru lahko mestna občina v OPP načrtuje tudi okvirna območja za dolgoročni razvoj naselij.

Priprava in sprejetje

 

Na podlagi ugotovitev spremljanja stanja prostorskega razvoja ter po posvetovanjih z javnostjo in nosilci urejanja prostora župan sprejme sklep o pripravi občinskega prostorskega plana, v katerem se opredelijo njegova izhodišča in način priprave tega plana. Sklep se skupaj z mnenjem o verjetno pomembnih vplivih na varovana območja in o obveznosti izvedbe presoje sprejemljivosti na varovana območja objavi v prostorskem informacijskem sistemu.

Občina pripravi osnutek OPP in osnutek okoljskega poročila. Osnutka objavi v prostorskem informacijskem sistem ter pozove nosilce urejanja prostora in javnost, naj v 30 dneh predložijo pripombe in predloge, ki jih imajo v zvezi z osnutkoma. Občina v okviru javne razprave izvede javni posvet.

Občina na podlagi pripomb in predlogov nosilcev urejanja prostora in javnosti pripravi predlog OPP in predlog okoljskega poročila. Občina pridobi odločitev ali je za pripravo OPP potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje.

OPP sprejme občinski svet.