DOSTOPNOST
VELIKOST PISAVE
SLOG PISAVE
BARVNA TEMA

2

REPUBLIKA
SLOVENIJA

NA TEJ STRANI
UPORABNO DOVOLJENJE
DELI
 

Po končani gradnji zahtevnega in manj zahtevnega objekta, ki se je izvajala na podlagi gradbenega dovoljenja, se pri pristojnem upravnem organu pridobi uporabno dovoljenje. Uporabno dovoljenje je treba pridobiti tudi za:

 

Zahteva za izdajo uporabnega dovoljenja

 

Investitor vloži zahtevo za izdajo uporabnega dovoljenja po prejemu obvestila izvajalca ali nadzornika, da je gradnja končana. Če investitor zahteve ne vložiti najpozneje v 30 dneh po prejemu obvestila, jo lahko vloži tudi izvajalec, nadzornik ali druga oseba, ki je lastnik ali imetnik stvarnih pravic na nepremičnini (vlagatelj zahteve za uporabno dovoljenje).

Več

 

Postopek izdaje uporabnega dovoljenja

 

Uporabno dovoljenje za manj zahtevni objekt se izda brez posebnega ugotovitvenega postopka in tehničnega pregleda le na podlagi popolne zahteve za izdajo uporabnega dovoljenja. Projektant in vodja projektiranja, nadzornik in vodja nadzora ter izvajalec in vodja gradnje so za resničnost izjav, ki so sestavni del zahteve  kazensko in odškodninsko odgovorni.

 

Uporabno dovoljenje za:

  • zahtevni objekt,
  • objekt z vplivi na okolje ali  
  • manj zahtevni objekt na zahtevo investitorja,

se izda na podlagi opravljenega tehničnega pregleda in ugotovitev komisije.

S tehničnim pregledom se preveri ali je gradnja skladna z izdanim gradbenim dovoljenjem ob upoštevanju dopustnih manjših odstopanj, ali je gradnja in dokumentacija izdelana v skladu s predpisi ter ali je izvedena minimalna komunalna oskrba. Na podlagi ugotovitve komisije upravni organ izda oziroma zavrne izdajo uporabnega dovoljenja.

Več

 

Poskusno obratovanje

 

Upravni organ izda odločbo o poskusnem obratovanju, če je bila za objekt izvedena presoja vplivov na okolje in predpisi, ki urejajo varstvo okolja, določajo izvedbo prvih meritev in obratovalnega monitoringa ali če tako določajo predpisi, ki urejajo varstvo pred ionizirajočimi sevanji in jedrsko varnost.

Več


Pogoji za izdajo uporabnega dovoljenja

 

Uporabno dovoljenje se izda za celotni objekt če izpolnjuje predpisane pogoje. Uporabno dovoljenje se lahko izda tudi za del objekta, vendar le, če gre za funkcionalno celoto, ki izpolnjuje bistvene in druge zahteve.

Več

 

Uporabno dovoljenje za enostanovanjsko stavbo

 

Zakon za enostanovanjske stavbe predpisuje določene olajšave:

  • k zahtevi za izdajo uporabnega dovoljenja se namesto dokazila o zanesljivosti prilaga izjava  nadzornika in njegovega pooblaščenega strokovnjaka;
  • izjemoma se dopušča izdajo uporabnega dovoljenja tudi za stavbe, ki še nimajo izvedenega ovoja;
  • za obstoječe enostanovanjske stavbe zgrajene na podlagi gradbenega dovoljenja ob upoštevanju dopustnimi manjšimi odstopanj pred 1. junijem 2018 lahko investitor pridobi odločbo o domnevi izdanega uporabnega dovoljenja, če so izpolnjeni predpisani pogoji.
Več

 

Uporabno dovoljenje za objekte za odvračanje nevarnosti in za nujne rekonstrukcije

 

V šestih mesecih od dokončanja gradnje za je treba podati zahtevo za uporabno dovoljenje za:

  • objekt zgrajen v času, ko ga je treba nemudoma izvesti za odvračanje nevarnosti in povzročitve nadaljnje škode ob neposredni ogroženosti ali nastanku naravnih in drugih nesreč ali če gre za vojaško-inženirski objekt, zaklonišče ali druge zaščitni objekte med izrednim ali vojnim stanjem, zgrajen brez gradbenega dovoljenja, če ta ostane kot stalni objekt tudi po tem, ko so prenehale okoliščine, zaradi katerih je bil zgrajen, in
  • nujno rekonstrukcijo, ki je nujna za zmanjšanje ali odpravo posledic naravnih in drugih nesreč in s katero se vzpostavi prejšnje stanje objekta, pri čemer se lega, gabariti, namembnost in zunanjost objekta ne spremenijo, in se je z deli začelo najpozneje v treh mesecih po naravni ali drugi nesreči. 

Uporabno dovoljenje za objekte za odvračanje nevarnosti in nujne rekonstrukcije se izda, če je zahtevi za izdajo uporabnega dovoljenja priložena:

  • projektna dokumentacija izvedenih del, in
  • okoljevarstveno soglasje, če gre za objekt z vplivi na okolje, ali naravovarstveno soglasje, če tako določa zakon.